AVALEHTKALASTUSVARUSTUSGALERIIPUTUKADFOORUM
 
kasutaja 
salasõna 
 
Ãœritused
Artiklid
Reisikirjad
Videod
Lendõnge A&O
Sissejuhatus
Putukad
Koonusnöörid ja lipsud
Heitenöörid
Ridvad
Rullid
Riietus
Ergonoomika
Lisavarustus
Lendõnge seadmine püügikorda
Kala toidulaud
Heitetehnika
Kust otsida kala ?
Elusputukate jäljendamine
Kala haakimine ja väsitamine
Kalamehe eetika
Püügikalad
Ohutuks õngitsemiseks
Tehisputukate valmistamine
Jõed ja kalad
Viited
Püüa ja Vabasta
Flyfishing.ee
  

Rullid


Rullil on rohkem fuktsioone, kui esialgu arvata vőime. Esmalt annab rull meile vőimaluse hoida tipurőngast väljas just niipalju heitenööri kui vajame. Lisaks sellele on rullil tähtis osa kala väsitamisel, vőimaldades meil järgi anda pőhjanööri.
Rulli tähtsaim osa on pidur, mis asub rulli sisemuses. Pidur vähendab rullipooli pöörlemiskiirust ning aitab meil väsitada konksu otsas olevat kala. Pidur peab olema reguleeritud piisavalt tugevaks, et väsitada kala, kuid andma järele kala äkilise sööstu puhul, vältimaks lipsu katkemist. Rullid, milledel on ebaühtlane pidur, pőhjustavad sagedamini lipsu katkemist.

Enne rullipiduri kasutamist saab pidurdamiseks kasutada ka pöialt, surudes pooli servale. Pidurdamine pöidlaga on efektiivne, kuid tuleb ettevaatlik olla pöörlevate käepidemetega, mis vőivad lüüa vägagi valusalt. Enamik tänapäeva rulle on korrosioonikindlad niikaua, kuni neid hoitakse puhtana ja őlitatult.

KALADE HAISTMISMEEL

On kindlaks tehtud, et kaladel on hästiarenenud haistmismeel. Inimese lőhna tőlgendab kala ilmse ohumärgina. Kalastusgiidid Briti Kolumbias kasutavad inimlőhna eemaldamiseks sidrunilőhnalist nőudepesuvahendit. Ka Ühendriikides kasutatakse lőhna kaotamiseks spetsiaalseid puhastusvahendeid. Loodusliku "puhastusvahendina" sobib hästi jőemuda, millega hőőrutakse käsi ning loputatakse seejärel. Igat sorti peibutuslőhnade lisamine putukale on ebaeetiline.